İçeriğe geç

Kategori 7 F/FTP Data Kablosu (Cat7 F/FTP)

Kategori 7 F/FTP Data Kablosu (Cat7 F/FTP)

Kategori 7 F/FTP Data Kablosu (Cat7 F/FTP)

Ethernet kablosu seçimlerinde internet bağlantınızın ya da veri iletişim kapasitenizin değerlerini göz önünde bulundurarak seçim yapmanız gerekir. Eğer 10 Gb/s ve 600-900 MHz arasında bir aktarım kalitesi talep ediyorsanız, bu açıdan Kategori 7 olarak adlandırılan Cat7 data kablolarını seçmeniz mümkün olacaktır. Bu kablo türü içerisinde de üretim yapısına göre değişen seçeneklerden biri olan F//FTP kablolar ayrı bir şekilde tercih edilebilir.

Data kablolarının içyapısında dışa karşı güvenilir, korunaklı ve dayanıklı olmayı sağlayacak değişen üretim çeşitleri yer alır. Cat5, Cat6 veya Cat7 gibi tüm kablo çeşitlerinde görülen bu üretim sistemlerinde UTP ve FTP adı verilen iki tip kablo ortaya çıkmaktadır. Zira temel olarak bu kabloların içinde 8 bakır kablo 4 birbirine sarılmış kablo çifti sağlar. Birbirinden ayrılmış bu kablo çiftlerinin üzerinde bir folyo kaplama bulunmadığında UTP kablo ürünleri ortaya çıkar. Eğer kablo çiftlerinin üzerinde folyo kaplama bulunuyorsa da FTP kablo çeşitleri ortaya çıkmaktadır.

Bugün yüksek hız için talep edilen ve elektromanyetik durumlara karşı etkilenmeyi ortadan kaldıran Cat7 kablo çeşitlerinin birçoğu FTP sistem ile üretilmiştir. Bunun yanında Cat7 F/FTP kablolar 4 adet kablo çiftinin üzerinde yer alan folyo kaplama dışında tüm iç kabloların etrafını saracak şekilde ayrı bir folyo kaplama daha bulundurmaktadır. Bunun dışında üst kısmında da PVC veya LSHZ gibi bir dış kaplama ile kullanıma sunulmaktadır.

Cat7 F/FTP Kabloların Avantajları Nelerdir?

100 metreye kadar kalite değerlerini kaybetmeden aktarım ve iletişimi sürdürmek için kullanılabilecek Cat7 F/FTP kablolar, bugün birçok farklı cihaz ile birlikte kullanım için avantaj sağlamaktadır. Örneğin evinizde, işyerinizde veya sosyal hayatınızda bilgisayar, dizüstü bilgisayar, televizyon, modem, dağıtıcı, oyun konsolları, yazıcılar veya switch box gibi cihazlar ile birlikte bu kablolar kullanılabilir. Çünkü 10 Gbps ve ortalama 750 MHz bant genişliği değerleri sayesinde özellikle video ve ses iletişiminde çok büyük bir avantaj sunmaktadır.

Uygulamada Cat6 kablo gibi ürünlere göre jak tipi RJj45’ten biraz farklı olan GG45 adı verilen bir konnektör kullanılır. Bugün genel olarak özellikle evlerde kullanılan Cat5 kablolar nedeniyle ortaya çıkan yavaşlık yerine günümüzün internet teknolojisinde çok hızlı bir kullanımın elde edilmesini bu şekilde sağlamaktadır. Özellikle elektromanyetik durumlardan etkilenmeden sunduğu bu kullanımda çevre bölgede yer alan elektrikli cihazlar ve akım hiçbir problem oluşturmayacaktır.

Günümüz Türkiye’sindeki internet hızının artış oranı göz önünde bulundurulduğunda, Cat7 F/FTP kablolar, dayanıklı ve parazitten etkilenmeyen yapılarıyla giderek daha fazla kullanılmaktadır. Yüksek aktarım hızı sayesinde özellikle gün içerisinde internet ve ağ iletişimini çok yoğun bir şekilde kullanan işletmeler için avantaj oluşturmaktadır. Örneğin, gün boyunca video ve grafik kurguları ile uğraşan bir işletmede aktarımın hızlı ve güçlü şekilde tamamlanması için ağ kablolarında kablolama Cat7 F/FTP kablolar ile yapılabilir.

Cat7 F/FTP Kablolar Nerelerde Kullanılabilir?

Cat7 F/FTP kablolar iç kısmındaki metal folyo ve kaplama altındaki metal folyo ile birlikte çok düşük bir performans kaybına sahip kullanım sağlamaktadır. Önceki nesil Cat6 kablolara göre dış etkenlerden çok düşük oranda etkilenmesi ve içi kısmında kablo topraklaması bulunmasıyla farklı alanlarda kullanım avantajı oluşturmaktadır. Günümüzde Powers over Ethernet yani PoE uygulamalarında enerji ve iletişimin bir arada yürütüldüğü sistemler için uygun bir yapı sunmaktadır.

Bu kablolar klasik olarak bir modemden ağ bağlantısının sağlandığı cihazlara kadar veri aktarımının bulunduğu her alanda kullanılabilir. Özellikle telekomünikasyonda ve internet bağlantısında yüksek hız değerleri sayesinde 100 metre mesafeye kadar özelliklerini yitirmeden kullanma imkanı bulunmaktadır. Bugün santral sistemlerinin ve yapısal kablolama sistemlerinin kurulduğu birçok farklı yapıda dış etkenlere koruma oluşturmak için tercih edilmektedir. Bu anlamda da iletişim şirketleri, basın kuruluşları, hastaneler, üniversiteler veya endüstriyel yapılar gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Kategori 7 F/FTP Data Kablosu (Cat7 F/FTP)

5/5 - (11 votes)