İçeriğe geç

Kategori 6A U/UTP Data Kablosu (Cat6A U/UTP)

Kategori 6A U/UTP Data Kablosu (Cat6A U/UTP)

Kategori 6A U/UTP Data Kablosu (Cat6A U/UTP)

Bugün teknoloji dünyasında ve genel olarak halk arasında Cat6 başta olmak üzere bütün kategori kablolar ethernet kabloları olarak bilinmektedir. Cat6 kablolar yüksek hız yani 250 MHz iletim frekansı ile bilinen en popüler kablolardan birisidir. Standart Cat6 kablodan daha hızlı yani 500 MHz gibi frekans sağlaması açısından da Cat6A kablolar daha avantajlı bir yapı oluşturabilmektedir.

Bir yapı içerisinde özellikle ses, video ve data aktarımı açısından kullanılacak bu kablolarda hız, esneklik ve maliyet önemli bir yere sahiptir. Bu açıdan Cat6 ve Cat6A seçenekleri en avantajlı ürünler arasında görülmektedir. Cat6 kablolar, 10 Gbps hızda yaklaşık 50 metre gibi bir mesafede, 250 MHz frekans ile çalışabilir. Cat6A kablolar ise küçük farklılıklar ile yine 10 Gbps hızda çalışırken, 100 metre mesafeye kadar 500 MHz frekans değerleri ile çalışma gösterebilir.

Değerlerden anlaşıldığı üzere Cat6A büyük hacimli veri transferleri için daha avantajlı bir yapı sunmaktadır. Bu çerçevede özellikle veri merkezlerinde ve depolama alanlarında 10 GB/s bağlantı ihtiyacıyla Cat6A daha iyi bir kullanım sağlayabilir. Bu kablolar 1 Gbps hıza sahip kablosuz denetçiler, medya dönüşüm cihazları veya erişim noktaları gibi birçok noktada cihazlar arası bağlantı için tercih edilebilir.

Cat6A U/UTP Özellikleri Nelerdir? 

Cat6A kablolar fiziksel olarak tıpkı Cat6 kablolar gibi bir dış kılıf içerisinde 8 adet bakır kablonun birleşimi sayesinde üretilir. Bu 8 adet bakır kablo kendi içerisinde temel olarak

  • Mavi + beyaz
  • Kahverengi veya sarı + beyaz
  • Turuncu + beyaz
  • Yeşil + beyaz

Şeklinde birbirlerine sarılarak 4 farklı kablo çifti sağlar. Birbirlerinden bir ayrım parçasıyla ayrılan bu çiftler etrafında UTP adı verilen kablo üretiminde herhangi bir koruyucu yani folyo kaplaması bulunmaz. Bunun yanında U/UTP olarak adlandırılan bu kablo çeşidinde ise 4 farklı kablo çiftinin tümünün etrafında da koruyucu bir folyo kaplaması olmadan direkt olarak dış kılıf kaplaması yapılmıştır.

Standartlarda Cat6 kablolar içerisinde folyo kaplaması iletimde daha verimli ve güvenli sonuç elde edilmesi için tercih edilir. Parazitlere karşı koruma yeteneğini arttıran bir özellik olsa da Cat6A kablolar yüksek frekans değerlerine sahip olduğu için yine de avantajlı bir kullanım sunmaktadır. Teknik olarak yüksek sıcaklık, nem, darbe ve uzun kullanım ömürlerine karşı dayanıklı özellikler sağlamaktadır. Birçok farklı uluslararası standart ile üretimleri gerçekleştirilen bu kablolar ethernet kablosu olarak IEEE 802.5 16 MB; ISDN; TPDDI; ATM tarzı bağlantılarda kullanılabilir. Ayrıca yine internet bağlantısında;

  • 10BASE-T
  • 100Base-T
  • 1000Base-T
  • 10GBase-T tarzında hızlı, yüksek hızlı ve süper hızlı internet bağlantıları için uygun kullanım sağlamaktadır.

Cat6A U/UTP Kablolar Neden Seçilebilir?

Ağ kurulumları ve ethernet kurulumları gerçekleştirirken bugün piyasada yer alan Cat5, Cat6 veya Cat7 gibi kablolar arasından seçim yapmanız gerekir. Türkiye’deki internet bağlantı koşulları düşünüldüğünde Cat6 kablolar en ideal tercihler arasında görülebilir. Aslında ülkemizde genellikle 100 Mbit/s internet hızları görüldüğü için Cat5E kablolar da yeterli kabul edilse de Cat6 daha iyi bir bağlantı için seçilebilir.

Bağlantılarınızda Cat6 seçimlerinde de özellikle daha hızlı iletim için Cat6A kablo kullanımından yana bir tercih yapabilirsiniz. Aslında içyapısında yine U/UTP yani folyo korumasız ve kaplamasız bir kablo çerçevesi bulunsa da hem 100 metreye kadar ulaşan uzaklık, hem de parazitlere karşı daha dayanıklı bir veri aktarımı gibi noktalar düşünüldüğünde Cat6A kablolar tercih edilebilir.

Kategori 6A U/UTP Data Kablosu (Cat6A U/UTP)

 

5/5 - (11 votes)