İçeriğe geç

Kategori 6A S/FTP Data Kablosu (Cat6A S/FTP)

Kategori 6A S/FTP Data Kablosu (Cat6A S/FTP)

Kategori 6A S/FTP Data Kablosu (Cat6A S/FTP)

Yapılarda kablolama sistemleri oluşturulurken kullanılan Cat5, Cat5E, Cat6, Cat6E veya Cat6A gibi kabloların her biri farklı frekans ve hız değerleri üzerinden seçilmektedir. Örneğin Kategori 6A olarak adlandırılan Cat6A data kabloları özellikle 500 MHz frekans imkanı ve 10 Gbps hız nedeniyle seçmektedir. Ayrıca bu kablolarda koruma ve güvenlik özellikleri de iç üretim yapıları ile belirlenmektedir.

Güvenlik ve sağlıklı kullanım açısından yapı içerisinde karşılaştıkları elektromanyetik parazit risklerine karşı belirli korumalara sahip olması gerekir. Bu bağlamda da çok uzun yıllar öncesinde Graham Bell tarafından bulunan kablo koruma çözümleri geliştirilerek, kablolamada UTP temelinden başlayarak FTP temeline ulaşan bir sistem geliştirilmiştir. Bilindiği üzere UTP sistemi, Cat6A gibi kablolar içerisinde kablo çiftlerinin korumasız yani folyo kaplamasız olmasını ve FTP ise kablo çiftlerinin folyo kaplama ile korunmuş olmasını ifade eder.

Koruma sistemi içerisinde son aşama olan FTP sonrasında da S/FTP adı verilen yeni bir sistem ortaya çıkarılmıştır. Yani standart Cat6A data kablolarının daha dayanıklı ve elektromanyetizma parazitlerine karşı daha güvenli bir hale getirilmesi sağlanmıştır. Bu üretim sisteminde FTP kablolarda 4 kablo çiftinin üzerinde koruma amaçlı olarak S(Braid Shielded/Braid Screened) yani Örgü Ekranlı kaplama gerçekleştirilmiştir. Bu sistem kablonun parazitlerden daha az etkilenmesini ve fiziksel olarak daha dayanıklı olmasını sağlamıştır.

Cat6A S/FTP Kablolar Nerelerde Kullanılabilir?

Cat6A S/FTP korumalı kablolar aslında temel olarak standart Cat6A kablolara göre fiyat açısından biraz daha yüksek rakamlarda bulunmaktadır. Fakat özellikler açısından elbette ki iletken kabloları ile birlikte yine talep edilen aktarım hızını kaliteli bir şekilde karşılaması ile bilinir. Bu açıdan da isteğe bağlı olarak akla gelebilecek tüm sistemlerde internet bağlantıları için kullanılması mümkün olacaktır. Örnek olarak IEEE 802.3 bağlantıları göz önüne alınırsa;

  • 10Base-T
  • 100Base-T
  • 1000Base-T
  • 10GBase-T gibi farklı hız kademelerine ulaşan ethernet bağlantılarında kullanılabilir.

Ayrıca ISDN ve ATM Power over Ethernet bağlantılarında  500 MHz frekans genişliği sayesinde iletişim için kullanılabilir.

Fiziksel açıdan bakıldığında da yapısal kablolama gerçekleştirmek için bu kablolar iletişimin ve bağlantının gerektiği tüm yapılarda tercih edilebilir. Özellikle sürekli bir şekilde yüksek boyutlu data aktarımı gerçekleştirilen ve hızlı bağlantı talep edilen yapılarda Cat6A tercihleri yapılabilir. Örnek olarak bu yapılar arasında hastaneler, iletişim merkezleri, araştırma merkezleri, laboratuvarlar, bilişim şirketleri, endüstriyel işletmeler veya televizyonlar gibi birçok kurum yer alabilir.

Cat6 Kablo mu Cat6A Kablo Mu Seçilmeli?

Cat6 kablolar 250 MHz ve Cat6A kablolar 500 MHz frekans değerleri ile çalışma sergiler. Her iki kablo da 10 Gbps aktarım hızı sağlarken, Cat6A kablo 100 metreye kadar bu aktarım kalitesini kaybetmeden çalışmaya devam eder. Hem geriye dönük hem de ileriye dönük uyumluluk açısından iki kablo da gereklilikleri yerine getirse de maliyet açısından küçük bir farkla Cat6A kablo daha mantıklı görülebilir.

Özellikle Cat6A kablolarda S/FTP sistemler bugün yapılarda ve şehir hayatında artan tüm dış etkenlere karşı daha güçlü bir kullanım yapısı sağlamaktadır. Bu açıdan seçimlerinizi gerçekleştirirken ihtiyaçlarınıza, kurduğunuz sistemin gerekliliklerine ve kullanılacak sistemin gelecekte nasıl bir şekil alacağına önem verebilirsiniz. Yakın süreçte karşılaşacağımız daha hızlı internet ve iletişim koşulları da göz önünde bulundurularak, yeni bir kablolama yerine ilk aşamada Cat6A S/FTP gibi bir kablo ile geleceğe dönük bir sistem kurulabilir.

Kategori 6A S/FTP Data Kablosu (Cat6A S/FTP)

5/5 - (10 votes)