İçeriğe geç

Kategori 6 F/UTP Data Kablosu (Cat6 F/UTP)

Kategori 6 F/UTP Data Kablosu (Cat6 F/UTP)

Kategori 6 F/UTP Data Kablosu (Cat6 F/UTP)

Network kablosu olarak yapısal kablolama da en fazla kullanılan çeşit olan Cat6 kablolar kendi içlerinde dahi birçok farklı çeşide bölünürler. Aslında temel olarak bilindiği üzere Cat6 kablo, 2000’li yıllarda Cat5 kablo sonrasında daha üst kapasitede kullanım için geliştirilmiştir. Bu bağlamda da Cat6 kablolar 250 MHz gibi bir hıza kadar performans sağlarken, 100 metre mesafede dahi kullanılabilirler.

Cat6 F/UTP kablolar ise bu kablo çeşitleri içerisinde yapısal özellikleri ile değişen bir yere sahiptir. Klasik olarak tüm Cat6 kablolar gibi yine 250 MHz değere kadar ses ve veri iletimi için internet ve data iletişiminde kullanılabilir. Bu kablolarda UTP kavramı bilindiği üzere korumasız bükümlü kablo anlamına gelmektedir. Bu çeşit ürünlerde ise F/UTP ifadesi ile kablonun F(Foild Shielded/Foil Screened) yani folyo ekranlı olduğu ifade edilmektedir.

Cat6 F/UTP kablolar kendi içerisinde dış kılıf ve iç bölümdeki 8 adet kablo sayesinde üretilmektedir. Bu 8 adet kablo birbirlerine bağlanarak çift haline getirilmiş 4 bölüme ayrılır. Bu 4 bölümün birbirinden ayrılması açısından da kablonun iç kısmında bir ayırıcı parça kullanılır. İşte bu seperatör ve etrafında birleşen 4 adet kablo çiftinin etrafını saran bir iç koruyucu yani folyo ekran bulunduğunda, bu kablo Cat6 F/UTP kablo olarak nitelendirilir.

Cat6 F/UTP Kablo Özellikleri Nelerdir?

Cat6 F/UTP data kabloları, veri iletişimi amacıyla kullanılabilecek yapıları sayesinde bilgisayarlarda, ethernet sistemlerinde, haberleşmede ve birçok farklı noktada kullanılabilecek dayanıklı kablolardır. Özellikle kullanıldıkları alanlarda kolaylıkla döşeme imkanı sunmaları ile avantaj sağlarlar. Duvar içleri, yapı aralıkları, sıcaklık ve nem gibi koşullar ortaya çıkaran bölgeler gibi birçok noktada rahatlık sunmaları sayesinde seçilmektedirler.

Dış kılıf olarak genellikle izolasyon için polyester gibi bir malzeme veya isteğe bağlı PVC malzeme ile üretimleri gerçekleştirilir. İç kısmında yanmaz ve neme dayanıklı bir seperatör ve bunun üstünde oluşturulan folyo kaplama ile teknik yapısı ortaya çıkmaktadır. Ayrıca yine iç kısmında mavi, turuncu, yeşil, sarı veya kahverengi gibi ana kablolar ile bu kablolara sarılı beyaz renk birleşimli ikinci kablolar yer alır.

Kablolamada en sık kullanılan çeşit olması ile birlikte Cat6 kablolar içerisinde F/UTP kablolar özellikle sinyal gürültülerine karşı daha iyi bir izolasyon elde edebilmek gibi noktalar açısından tercih edilir. Bu bağlamda da binalarda ve yapılarda kablolama için sıklıkla

  • ANSI/TIA/568.2-D
  • IEC 61156-5 (ISO/IEC-11801 2.)
  • CENELEC EN 50288-5 gibi standartlar göz önünde bulundurularak üretimleri yapılır.

Cat6 F/UTP Kablo Kullanım Alanları Nelerdir?

Cat6 F/UTP kablo, 250 Mbit/Sn hıza ulaşabilecek kadar güçlü bilgi iletişim sistemleri içerisinde, telefon ve video sinyallerinin taşınmasında, ethernet ve bilgisayar ağlarında ya da yapısal kablolama sistemlerinde kullanılabilir. Bu bağlamda da okullar, hastaneler, alışveriş merkezleri, terminaller, havaalanları ve üniversiteler gibi birçok farklı yapı kullanım alanlarına dahil edilebilir.

Teknik açıdan kullanım özelliklerine bakıldığında da Cat6 F/UTP kablolar yüksek performansları sayesinde ISDN, ATM ve TPDDI sistemlerde kullanılabilir. Ayrıca

  • 10BASE-T
  • 100BASE-TX yani hızlı internet
  • 1000BASE-T yani Gigabit internet bağlantıları
  • Ve 10 Gigabit internet yani 10GBASE-T internet sistemleri için uygunluk oluşturmaktadır.

Kategori 6 F/UTP Data Kablosu (Cat6 F/UTP)

5/5 - (8 votes)