İçeriğe geç

CAT8

CAT8

CAT8

Bilgi işlem sistemleri, iletişim ve etkileşim ağlarında, bina içi ve dışında kullanımda oldukça yaygın bir kullanımı olan Kategori 8 kablo ya da Cat8 kablo, günümüzde halen yenilenme ve geliştirilme aşamasında olan bir UTP kablo türüdür.

Kendisinden önceki kablolara göre daha büyük bir ilerleme kaydedilen bu kabloda, 2000 MHz’ye ( 2 GHz ) kadar frekans desteklenmesi sağlanmaktadır. 50 cm’den 10 metreye ulaşan bir uzunlukta seçilebilecek olan kablo, 30 metreden oluşan 2 konektör kanalıyla diğer kablolara göre farklılığını koruyan bir Ethernet kablosu türüdür.

Güzel bir veri akışının sağlanmasının yanında bu kablo türü için ayrı bir korumalı kaplama gerekmektedir. Çünkü Cat8 kablo; 25 Gbps ve 40 Gbps hızlarına kadar Ethernet için destek sağlayabilmektedir. Kablonun dış görünüşü kendinden önceki nesillere benzerdir. Bu nedenle RJ45 ya da RJ45 olmayan bağlantılar ile kablo sonlanmaktadır.

Elbette ki bu kablo da diğer önceki tüm kabloları gibi önceki nesilleri ile uyumluluk gösterir. Cat7 konektörünü bu kabloda kullanmakta sakınca yoktur. FTP standart oranlarında olan kablo, aynı Cat7’de olduğu gibi her renk çifti metal şiltlerle sarılmıştır. Pek çok test ve araştırmaların odağından geçen kablo, 1200 MHz bant gibi bir genişliğe ulaşmıştır.

 

CAT8CAT8

CAT8 Kablonun Özellikleri Nelerdir?

Günümüz teknolojisine ve yaşam şartlarına göre artık evlerde çalışma ve iş yapma durumu artmış bulunmaktadır. Bu nedenle kişiler artık daha teknik kablo ve sistemler kullanmayı dileyebilmektedir. Cat8 kablo 25 Gbps değerindeki internet hızını desteklemektedir. Normal ve basit bir bilgisayar kullanıcısının dışındaki çoğu kişinin ihtiyacını karşılamaktadır.

Bu kablonun 1200 MHz standardında bant genişliğinde olması Ethernet bağlantı kalitesini ve oyunlardaki ping değerini kullanıcılar adına arttırmaktadır. Bu şekilde bir kullanım için kablonun desteklediği en uzun mesafe 30 metredir.

Uluslararası yangın yönetmeliğine göre tasarlanıp yanmaz bir bileşen olan LSZH yapılı dış kılıfı buna uygunluk göstermektedir. Yangına dayanıklı ve halojensiz bir yapı özelliği içermesi tercih sebepleri arasındadır. Esnek ve çok esnek, dış etkilere dayanıklı ortam ve askeri standartlara uyumluluk çerçevesinde tasarlanmıştır. Aşağıda kablonun özellikleri listelenmiştir.

  • Multimedya uygulamalarındaki kullanım açısından oldukça uygundur.
  • Kıvrılmaya karşı korunaklıdır.
  • İletken malzemesi bakır olan kablonun iletken kalınlığı 26/7 AWG’dir.
  • Veri iletim hızı 25 Gbps
  • Ekranlama sayısı iki tanedir.
  • Kablo ve konektör rengi; siyah ve griden oluşmaktadır.
  • Her çift zaten alüminyum folyo zırhlı iken bu kablo fazladan bir folyo ile zırhlıdır. İlk zırhı lamine alüminyum folyo ve ikinci zırhı ise normal alüminyum folyodur.
  • Bükülme yarıçapları 6 x kablo dış çapı (mm) ve 6 x kablo dış çapı (mm) şeklindedir.
  • En yüksek bant genişliği 2000 MHz’dir.
  • Uzunluk ölçüleri: 50 cm’den 10 metreye kadar varabilmektedir.

 

CAT8 Kablo Nerelerde Kullanılır?

Cat8 kablo, kullanım alanlarına göre fazlaca çeşitlilik gösterdiği gibi tüm bu bilgi iletişim kabloları fiziksel özelliklerine bağlı olarak da kullanım alanı çeşitliliği gösterir.

Binaların içi ve dışında donanım halinde, havai hatlarının ve çeşitli araçların (raylı sistem gibi) içeriğinde bu kablo kullanılabilir. Yeraltı ve seyyar makara sistemlerinde de sıklıkla kullanıldığı görülmektedir.

Kişilerin ihtiyacı ile doğru orantılı bir şekilde kablo uzunluğu ayarlanabilir. Fakat en iyi verimi alabilmek adına tam metre ölçüsünde kablo ve uygun konektörleri kullanmak daha faydalı olacaktır.

CAT8

5/5 - (19 votes)