İçeriğe geç

CAT6

CAT6

2002 senesinde ortaya çıkarak kullanımına başlanan ve gigabit hızı değerinde veri aktarımına yardımcı olan çift bükümlü bir UTP kablosudur. Ethernet kablosu olarak kullanılan ve bilgisayar ağlarında kategori 6 kablo ya da Cat6 kablo olarak adlandırılan kablolardır. Fazlaca Ethernet ağına uygun olan kablo; 10Base – T, 100Base – TX (hızlı Ethernet), 1000 Base – T ve 10GBase – T (10-Gigabit Ethernet) seviyesi uygulamaları desteklemektedir.

1 ve 100 metre arasındaki uzunlulara sahip olan bu kablolar, gönderilen sinyallerin hangi aralıklarla geçebildiğini göstermektedir. 100 metre kablonun içerisinde 1 Gbps’ye kadar en yüksek iletim hızını gerçekleştirmektedir. Ayrıca Cat6 kablo 10 Gbps hızında iletim oluşturulurken 37 metreden 55 metreye kadar destekler.

En fazla 250 MHz’e ulaşan sinyalleri iletebildikleri gibi 10 Gbps ya da 1000 Mbps değerindeki veri transferlerini de gerçekleştirebilmektedir. Cat6e kablo çeşidi bulunan bu kablonun özelliği normal Cat6’ya göre iletimdeki frekansı iki kat seviyeye ulaştırmak amaçlı üretilmiş olmasıdır. Buna göre Cat6e’nin iletim frekans değeri 500 MHz’dir.

Kablonun içerisinde dört çift bakır tel bulunmaktadır. Bu bakır teller, Ethernet bağlantısını 10 Gb / sn’ye kadar destekleme özelliğine sahiptir. Kablonun ezilmesini önlemek adına içerisinde koruma plastiği bulunur. Kimi üreticiler kablonun dışına folyo olmadan per yıldızlar halinde setparatör dolarken, kimisi de seri polyester bant ile alüminyum folyo kullanır.

Cat 6 Ethernet kabloları her bir cm için 2’den fazla bükülmeye maruz kalır ve kimi kablolarda ise çapraz karmaşıklığı azaltmak adına bir naylon kamalı olabileceği gibi bu her zaman geçerli olan bir durum değildir. Diğer bir üretim şekli ise kalaylı bakır saç örgüdür.

Cat6 kablo serisinde RJ-45 standart konektör kullanılması sayesinde kendinden önceki üretim olan Cat3, Cat4, Cat5 ve Cat5e sürümleriyle geriye dönük olarak uyumludur. Çevredeki yabancı sinyallerden oldukça az etkilenen ve yüksek veri geçişini sağlayan Cat6, gerçekleşen veri akışının kaliteli olması için diğer tüm ekipmanların da kalite açısından kendisine yakın olmasını istemektedir.

 

CAT6CAT6

 

CAT6 Kablonun Özellikleri Nelerdir?

Oldukça yüksek performans sunmayı hedefleyen bir kablo türüdür. Cat6 kablo sayesinde 10Gbps’e kadar yüksek bir performans amaçlayan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Yüksek performans için en fazla 100 metre kullanılmalıdır. Cat6 kablo Ethernet kartı ve modem ile uyumluluk sağladığı takdirde yüksek performans elde edilebilecektir. Aşağıda kablonun özellikleri listelenmiştir.

  • Polyolefin ile izolasyonu sağlandığı kablonun temel iletkenlikleri tavlı çıplak bakırdır. Polyester bir bant ile kaplanır.
  • İç kısımdaki folyo alüminyumdur.
  • Perlerin renk kodları: Maviye beyaz/mavi, turuncuya beyaz/turuncu, yeşile beyaz/yeşil, kahverengiye beyaz/kahverengi şeklindedir.
  • Dış folyosu kalaylı bakır saç örgüsü şeklindedir ve iç kısımdaki folyoya yakın bir konumda yerleştirilmiştir.
  • Yanmaz bir bileşen olan LS0H ile kılıf yapılmıştır.
  • Bükülme yarıçapları 8 x kablo dış çapı (mm) ve 4 x kablo dış çapı (mm) şeklindedir.

 

CAT6CAT6

 

CAT6 Kablo Nerelerde Kullanılır?

Günümüzdeki teknoloji çağı ile orantılı olarak internet bağlantısı için tercih edilmektedir. Bunun dışında Cat6 kablo güvenlik sistemleri ve IP telefon sistemleri gibi haberleşmek için kullanılmaktadır. ATM 155 – 52 – 25 modellerinde, çeşitli BASE türlerinde ve spiral aux ISALAN kablo gibi türlerde kullanılabilmektedir.

CAT6

5/5 - (18 votes)