İçeriğe geç

Cat 8 Kablo Nedir

Cat 8 Kablo Nedir

Cat 8 Kablo Nedir?

 

Gelişen teknoloji yeni çözümler getirirken yeni ihtiyaçları da yanında getirmektedir. Hız günümüz teknolojilerinde en aranan özellik iken bu hızın güvenli ve kesintisiz şekilde hedefe ulaştırılması da gerektiğinden bu yönde yapılan çalışmalara ağırlık verilmektedir.

 

Cat 8 Nedir?

 

Cat 5, Cat, Cat 7 gibi yüksek teknoloji geniş veri aktarımı için üretilen kablolarından sonra yeni sistemler aranmakta ve geliştirilmektedir. Son zamanlarda sıkça duyduğumuz cat 8 nedir sorusuna cevaben; şu an geliştirilmekte olan ve diğer sistemlerin güncellenmiş modeli olarak kategori 8 kablo sistemlerini açıklayabiliriz. Şu an henüz ar- ge çalışmaları aşamasında olan cat 8 kablo bir önceki nesil ve halen kullanılmakta olan en yüksek teknoloji cat 7 kablolar gibi dosya aktarım protokolleri standartlarında uygun olarak geliştirilmektedir.

 

Cat 8 kablolarda da bir önceki sürümleri gibi içyapısındaki renkli kablo demetlerinin her çiftinin alüminyum şeritlerden oluşan kılıflarla korunması yapılmaktadır. Bu koruma elektrik parazitlerinden etkilenmeyi, veri aktarımının daha geniş bantlarda iletilmesini sağlamaktadır. Kesintisiz ve güvenli şekilde en uzun mesafelere en hızlı şekilde veri aktarımı sağlanması için yapılan çalışmalarda bu metal kılıflar topraklama özelliğini artırarak aynı zamanda fazla elektrik yükünün de atılmasına yardımcı olmaktadır.

 

Geliştirilen Cat 8 ve Diğer Kablolar

 

Cat 8 nedir diye sorulduğunda ilk olarak verilecek cevap daha yüksek hız, daha fazla dayanıklılık daha fazla kapasite gibi özellikler sayılabilir.

 

Cat 7 kablolar 600- 900 mhz hıza kadar performans sağlarken, geliştirilmekte olan cat 8 1500- 200 mhz’ e kadar performans sağlayabilmesi ile göz doldurmaktadır.

 

Bilindiği üzere cat 7 kablolar cat 6 kablolardan daha pahalıya mal olabilmekte fakat cat 7 ve sonrasında cat 8 kablolara daha uzun süreler dayanıklılık sağlayarak bunu amorti edebilmekteler. Örneğin bir cat 6 kablo 10 yıla kadar dayanıklılık sağlarken 7 ve 8 kategorideki kablolara 15 yıl ve daha fazla yıllar hizmet sağlayabilmektedir.

 

Bir cat 7 kablo 10 Gbps/ 100 m kablo uzunluğuyla kullanılmaktayken cat 8 25- 40 Gbps/ 30 m uzunlukla diğerlerinden kat kat önde olacak şekilde tasarlanmaktadır. Haliyle yeni nesil kablo sistemleri daha maliyetli olmasına rağmen sundukları kolaylıklarla, zararlarını amorti etmeleri nedeniyle tercih edilmektedirler.

Cat 8 Kablo Nedir

 

Cat 8 Kablo Genel Özellikleri

 

Kullanım şekillerine göre değişkenlik gösteren kategori 8 kablolar;

 

– Sabit tesisatlarda: Esneklik, çok esneklik,

– Ağır ortam şartlarında: kimyasal madde etkilerine dayanıklılık, bükülme yarıçapı, yüksek sıcaklık ve düşük sıcaklıkta dayanıklılık gibi güvenlik önlemleriyle zırhlı dış kaplaması sayesinde askeri standartlara uyumluluk gösterir.

– Teknik ve yapısal özellikler: İletken, yalıtkan, ekranlı kablo özelliği (U/UTP, U/FTP, F/UTP, S/UTP, SF/UTP, SF/UTP, F/FTP, S/FTP), dış kılıf gibi özellikleri ile yüksek koruma ve sorunsuz aktarım sağlamaktadır.

– Elektriksel özellikler: Empedans, empedans doğruluğu, frekansa bağlı zayıflatma, iletken direnci izolasyon direnci, yüksek kapasite sumaktadır.

Ek olarak yangına dayanıklılık, halojensiz yapı özelliği, referans standartlara uyumluluk ile de taleplere cevap verebilecek nitelikte üretilmektedir.

Cat 8 Kablo Nedir

5/5 - (14 votes)