İçeriğe geç

Cat 7 Kablo Nedir

Cat 7 Kablo Nedir

Cat 7 Kablo Nedir?

 

Gelişen teknoloji beraberinde yeni ihtiyaçları da getirmekte hız ve teknoloji birbiriyle başat ilerlemektedir. Gelişen yeni sistemler daha fazla bilgi aktarımı, depolanması, daha uzun mesafelere iletilmesi, daha hızlı iletilmesi gibi pek çok ihtiyacı da beraberinde getirmektedir.

 

Cat 7 Kablo Nedir?

 

Sıkça karşılaştığımız cat 7 nedir zaman zaman karşımıza çıkmakta olan sorulardandır. Asıl adı kategori 7 kablo olan yüksek veri aktarımı ve internet erişimi sağlamak üzere üretilen kablolardır. Yakından ilgilenenlerin bildiği bu sınıf kablolar gigabite hızında aktarımı sağlamalarıyla tercih edilmektedir. Cat 6 ve cat 6 kablolardan sonra gelişen teknolojiyle birlikte açığa çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda ilk defa 2002′ de üretilen bu kablolar daha fazla taşıma ve akış gücü sağlamaktadır.

Daha fazla koruma ve geniş bant alanına sahip bu kablolar daha kalın ve sert üretilerek dış etkenlere karşı yüksek güvenlik önlemleriyle donatılmıştır.

 

Cat 7 Genel Nitelikleri

 

Bilindiği üzere veri aktarımının en aranan özelliklerinden başta geleni geniş ve kesintisiz aktarmadır. Bu yüzden cat 7 nedir sorusuyla birlikte bu kabloyu tercih sebebi yapan genel niteliklerini de belirtmememiz gerekir. Yüksek teknolojinin ihtiyaçlarına göre tasarlanan bu sınıf kablolar, içlerindeki her kablo çiftinin alüminyum kılıflardan geçirilerek daha da sağlam hale getirilmesiyle üretilirler.

Radyo frekanslarını taşıyan kablolar gibi sarma ve bütün perlerin örtülmüş olması yüksek aktarım sağlarken kesintisiz ve en düşük veri kaybıyla çalışmasını sağlamaktadır. Benzeri diğer kablolar arasında elektrik parazitlerden, dış etkenlerden, elektromanyetik dalgalardan en az etkilenmesi ile bilinir. Bu metal muhafaza koruma özelliği yanı sıra kablonun topraklama yapmasını da sağlayarak elektrik yüklerinin de atılmasını dağlar.

Cat 7 Kablo Nedir

Cat 7 Kabloların Teknik Nitelikleri

 

Rj 45 jack olarak bilinen metal zırhlarla donatılmış ve internet ağlarında en yaygın kullanılan konnektör ile kullanılması gereken cat 7 kablolar böylece kendinden istenilen performansın karşılığını en uygun şekilde verebilir. İnternet bağlantısı ile NIC arasında bağlantıyı kuran bu zırhlı jack kutusu topraklama yapmasını da sağlayarak bağlantıyı korumaya yarar.

Kendi yalıtkan donanımı dışında polyester bant ve alüminyum folyo ile kaplanan bu kablolar kalaylı bakırların saç örgü ile örtülmüş bir kılıfla daha korumalı hale getirilmişlerdir.

 

Cat 7 Kabloların Öne Çıkan Özellikleri

 

Veri hızı kaybı en aza indirilmiş bu yüksek güvenlikli aktarım kabloları diğer kablo türlerinden

 

– Frekans bandı karşılaştırmasında diğerlerinden öndedir.

– Veri taşıma kapasitesi açısından yüksek datalara ulaşabilir.

– Diğer kablolara kıyasla daha maliyetli olmasına rağmen koruma seviyesi yüksek tutulan bu kablolara diğerlerine göre daha korumalı ve uzun ömürlü olması ile bu farkı kapatabilir.

– En düşük çalışma sıcaklıklarında başarılıdır.

 

 

 

 

5/5 - (13 votes)