İçeriğe geç

Endüstriyel Üretim Nedir?

Endüstriyel Üretim Nedir?

Endüstriyel Üretim Nedir?

Üretim, uzun süredir modern ekonominin temel taşıdır; teknolojideki ilerlemeler, gıda üretiminden ev eşyalarına, kimyasallara ve elektronik ürünlere kadar her türlü endüstri için süreçleri ve çıktı hacmini büyük ölçüde değiştirmektedir. 2020’de ve ötesinde nereye gidileceği büyük ölçüde ekonomik değişikliklere bağlı olacak. Ancak nerede olduğuna ve şimdi nerede olduğuna bakmak, gelecekte üretimin ne yapacağına dair iyi bir fikir verebilir.

Modern endüstriyel üretim, bir ürünün ve bileşenlerinin üretimi için gerekli süreci içerir. Sanayi Devrimi öncesinde üretim, sadece elle ürün veya mal yaratmak anlamına geliyordu. Çoğu aile çiftliklerinden veya evlerinden çalıştı. Sanayi Devrimi, dikiş makinesi ve ampul de dahil olmak üzere bugün hala kullandığımız icatlara yol açtı. Temelini attı ve bildiğimiz gibi imalat sanayinin önünü açtı.

Endüstriyel Üretim Nedir?

Sanayi Devrimi

Sanayi Devrimi, malların üretim biçiminde bir değişiklik getirdi. Üreticiler evde elle ürün üretmek yerine, daha kısa sürede birden fazla miktar üretmek için makineleri kullanmaya başladılar. 18. yüzyılın sonlarında Sanayi Devrimi Amerika Birleşik Devletleri’ne ulaştı. Tekstil üretimi, cam yapımı, madencilik ve tarım endüstrisi önemli değişiklikler geçirdi. Çıkrık, su çarkı ve buhar motoru zanaatkârların rolünü üstlendi. Ürünler daha ucuz ve daha hızlı üretildiğinden, arz büyüdü. Talep, fabrikaların açılmasına izin veren arzdan daha fazlaydı. Amerika Birleşik Devletleri’nde tekstil fabrikaları çoğaldı. Erkekler ve kadınlar sadece fabrikalarda değil, aynı zamanda çocuklar da çalışıyordu. 1833 Fabrikası Yasası, çocukların çalışabileceği saatleri kısıtlayarak fabrikalar için belirli standartlar belirleyerek oluşturulmuştu.

1908’de Henry Ford ve Charles Sorensen, Model T otomobili üretmek için makineler, aletler, ürünler ve insanlar da dahil olmak üzere bir endüstri sisteminin tüm önemli unsurlarını düzenlediler. Ford, otomobilleri hızlı ve verimli bir şekilde inşa etmek için hattaki her kişiye özel görevler atayarak montaj hattını geliştirdi. 1908-1927 yılları arasında Ford, yaklaşık 15 milyon Model T otomobil üretti. Hatta çalışanlarına arabaları karşılayabilecek kadar yüksek ücretler ödedi ve onları da tüketici yaptı.

Endüstriyel Üretim Nedir?

Yalın Üretim

Toyota Motor Corporation 1948’de yalın üretim kavramını geliştirdi. Amaç, atığı belirleyip ortadan kaldırarak üretim akışını ve süreçleri iyileştirmekti. Bu yaklaşım çok farklıydı ve daha fazla sabır ve sebat gerektiriyordu. Yıllar içinde Toyota, sistemi geliştirmek için çalıştı. Yalın üretim sistemi 1970’lere kadar çoğunlukla Japonya ile sınırlı kaldı. Bu süre zarfında, İngiltere’deki otomobil üreticileri de yalın üretim sistemlerini benimsemeye başladı. 1990’larda yalın kavramı otomobil endüstrisinin dışına yayılmaya başladı.

Endüstriyel Üretimin Geleceği

Internet of Things gibi gelişmekte olan akıllı teknolojilerle eşleştirilen imalat görevlerinin sürekli otomasyonu, imalatta hızlanan sürecin 2017 ve sonrasında daha da büyük bir rol oynayacağına işaret ediyor.

Üretimin evrimi, iş yapma şeklimizi şekillendirdi, çünkü her zaman ne tür hizmetler sunduğumuza ve ne tür verimlilikte olduğumuza bağlı.

Endüstriyel Üretim Nedir?

5/5 - (122 votes)