İçeriğe geç

Endüstriyel Tasarım Nedir ?

Endüstriyel Tasarım Nedir ?

Endüstriyel tasarım bir ürünün tamamının ya da bir parçasının şekil, renk, çizgi, doku ve şekil ile insan duyuları ile algılanabilen özellik ve unsurların oluşturduğu bütünlük anlamına gelmektedir. Ürün ise elle ya da endüstriyel şekilde üretimi sağlanan birleşik ya da parçalarla bir araya gelebilen nesneleri kapsamaktadır. Ambalaj üzerinde yer alan desenler, grafik semboller bu kavramlar arasındadır.

Günümüzde daha çok üretim ve pazarlama çalışmalarında rekabet geliştirmede aracı görevinde kullanılarak imaj oluşturmak ve rakiplerden farklı olmak amaçlanmaktadır. Tescili geniş olan ev aletleri, mobilyalar, elektrikli veya elektriksiz ev aletleri, halı gibi birçok ürün endüstriyel tasarım alanında geçerlidir.

Son zamanların en dikkat çekici pazarlama unsuru olara görev alan tasarım şeklinde yaratıcılık ve etkileyicilik ön plandadır. Sanayi ve reklamcılık sektörü başta olmak üzere hemen alanda endüstriyel tasarım ile karşılaşmak mümkündür.

Endüstriyel Tasarım Nedir ?

Endüstriyel Tasarım Kullanım Alanları

Hayatın hemen her alanında karşılaşılabilen endüstriyel olarak tasarlanan ürünler gün içinde farklı amaçlarla kullanılabilmektedir. Kullanım alanı ile karşılaştırıldığında;

 • Aydınlatma,
 • Ambalaj,
 • Elektrikli ev aletleri,
 • Elektronik ürünler,
 • Mobilya,
 • Spor,
 • Kamusal ürünler,
 • Ticari ürünler gibi alanlar en çok kullanılan alanlar arasında yer almaktadır.

Kullanım alanı oldukça geniş olan bu tasarım ürünler aynı zamanda takı tasarımı, bebek ürünleri, müzik aletleri, kişisel bakım ürünleri, savunma sanayi, yiyecek, oyuncak, beyaz eşya gibi pek çok ürünü içerisinde barındırmaktadır. Bu tasarım alanında çalışan ve hizmet veren tasarımcılar hayatı kolaylaştıran ürünlerin mimarı olmaktadır.

Endüstriyel tasarım üretici firma ve bir markanın imaj oluşturarak sektörde uzun süre kalabilmesi için oldukça önemlidir. Markayı geliştirerek müşteriye daha iyi ürünler sunmak için bu tasarıma ait farklı avantajlardan yararlanılması daha doğru olacaktır.

Tasarımda süreç tasarımı meydana getiren kuruma ve kişiye göre değişmektedir. Genel olarak ele alındığında tasarım süreci;

 • Problem tanımının yapılması ve araştırması,
 • Konsept tasarım ve eskiz,
 • Detaylı tasarım,
 • Prototipleme ve test,
 • Üretim takibinin yapılması ve revizyon olacak şekilde 5 başlık altında ele alınmaktadır.

Yaratıcı olan bir ürünün tasarımının yürütülmesi hizmet sahibi olan firmaya ve ürünü satın alacak olan nihai kullanıcıya fayda sağlamaktadır. Üretilebilirlik, fonksiyonellik ve estetik konularına odaklanarak yapılan çalışmalar uzman kişilerce yapıldığında daha fazla anlam ifade edecektir.

Müşteriler genellikle bir ürünün önce markasına ardından ürünün tasarımına bakarak o ürünü alıp almayacağına karar verirler. Tasarım aşamasında bu duruma dikkat ederek çalışma yürütülmesi gerekmektedir.

Endüstriyel Tasarım Ürünlerin Tescili

Endüstriyel olarak tasarlanan ürünler sektöre sunulduğu tarih itibariyle 6 aylık rüçhan süresince Marka Kurumu ve Türk Patent’e başvuru yapılarak tescil edilmelidir. 5 yılda bir olacak şekilde ya da 5 defa yenilenmek şartıyla tasarımlar 25 yıl boyunca korunur hale gelecektir. Bu tasarımlar 25 yılın sonunda anonim haline gelirler.

Endüstriyel tasarım koruması ülke bazında bir süreç şeklinde işlemektedir. Bu tasarım koruması Türkiye’de yapıldığı taktirde yalnıza Türkiye’de geçerli olmaktadır. Farklı ülkelerde tasarım koruması gerçekleştirmek isteyenlerin o ülkelerin yerel ofislerine başvuru yapmaları gerekmektedir.

Endüstriyel Tasarım Nedir ?

5/5 - (205 votes)